Wyjaśnienia do postępowania przetargowego
Pytanie nr 1 od oferenta:
Czy Zamawiający potwierdza, że przedmiotem zamówienia jest wykonanie, dostawa, wniesienie we wskazane miejsce oraz rozruch technologiczny 9 szt. zestawów hydroforowych na cele bytowe i ppoż. w budynkach mieszkalnych?
Odpowiedź: Tak, zgodnie z SIWZ.
Pytanie nr 2 oferenta:
Ze względu na krótki okres realizacji przedmiotu zamówienia wnosimy o przesunięcie poniższych terminów realizacji dostaw zestawów hydroforowych na proponowane:
1. Pana Tadeusza 7 – do 01.02.2024 r.
2. Pana Tadeusza 8 – do 01.02.2024 r
3. Pana Tadeusza 4 – do 01.03.2024 r.
Odpowiedź: Wyrażamy zgodę.
Pytanie nr 3 oferenta:
Wnosimy o zmianę zapisów dotyczących kar umownych, o których mowa w § 6 ust 1.1 pkt. a-b) wzoru umowy na proponowane:
a) za zwłokę w wykonaniu poszczególnego etapu robót w wysokości 0,2 % wynagrodzenia określonego w § 3 umowy, za każdy dzień zwłoki, lecz nie więcej niż 25 % wartości za poszczególny etap robót.
b) za zwłokę w usunięciu wad stwierdzonych przy odbiorze lub w okresie gwarancji w wys. 0,2 % wynagrodzenia za realizację danego etapu robót określonego w § 3 umowy, za każdy dzień zwłoki, licząc od terminu usunięcia wad, lecz nie więcej niż 25 % wartości przedmiotu umowy,
Kary w zaproponowanej przez Zamawiającego wysokości są karami wygórowanymi, wysoki poziom kar umownych zmusi Wykonawcę do uwzględnienia tego elementu ryzyka przy wycenie usług dla Zamawiającego, co znajdzie wyraz w podwyższeniu ceny. Z tych względów zwracamy się o rozważenie czy kary umowne w wysokości zaproponowanej w ww. pytaniu, nie będą chronić Zamawiającego w dostatecznym stopniu.
Dodatkowo zwracam się z wnioskiem o naliczanie kar umownych za dni „zwłoki”, a nie „opóźnienia”. Wprowadzenie takiej regulacji pozwoliłoby na nakładanie na Wykonawcę sankcji finansowych wyłącznie za okoliczności przez niego zawinione. Odmienna sytuacja nie tylko narusza równowagę kontraktową, ale również wpływa negatywnie na konkurencyjność postępowania oraz wartość ofert składanych przez oferentów. Faktem jest bowiem, że wraz ze wzrostem ryzyka związanego z realizacją kontraktu (a takim ryzykiem jest groźba ponoszenia kar umownych za okoliczności niezależne od Wykonawcy oraz wysoki poziom kar), rosnąć będzie wartość ofert składanych przez Wykonawców.
Odpowiedź: Wysokości kar umownych o których mowa w § 6 ust 1.1 pkt. a-b) zmienia się na 0,3% wynagrodzenia określonego w § 3 umowy.
Zmianie ulega brzmienie § 6 ust 1.1 pkt. a-b) kary umowne za „opóźnienie”, otrzymuje brzmienie za „zwłokę”.
Pytanie nr 4 oferenta:
Wnosimy o określenie przez Zamawiającego łącznej maksymalnej wysokości kar umownych, których Zamawiający może dochodzić wobec Wykonawcy.
Odpowiedź:
Maksymalne wysokości kar wynikają z umowy §6.
Pytanie nr 5 oferenta:
Czy Zamawiający zaakceptuje wniesienie zabezpieczenia wykonania umowy oraz usuwania wad w okresie gwarancji przed zawarciem umowy? Czy Zamawiający zaakceptuje wniesienie zabezpieczenia wykonania umowy oraz usuwania wad w okresie gwarancji w formie poręczenia udzielanego przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu polskiej agencji rozwoju przedsiębiorczości?
Odpowiedź:
Umowa przewiduje gwarancje bankowe lub ubezpieczeniowe.
Pytanie nr 6 oferenta:
Wnosimy o sprecyzowanie dokładnych kryteriów oceny złożonych ofert.
Odpowiedź: 1. Kryterium zgodności z SIWZ.
2. Kryterium ceny dostawy i montażu.
3. Kryterium okresu udzielonej gwarancji.
Pytanie nr 7 oferenta:
Wnosimy o zmianę terminu związania z ofertą na termin liczony od dnia upływu terminu składania ofert, przy czym pierwszym dniem terminu związania ofertą jest dzień, w którym upływa termin składania ofert. W rozdziale IV SIWZ, pkt. 2.7 mowa jest o terminie związania z ofertą przez 45 dni liczonych od dnia rozstrzygnięcia przetargu.
Odpowiedź:
Pozostaje bez zmian.
Pytanie nr 8 oferenta:
Czy Zamawiający zaakceptowałby posiadanie przez Oferenta tylko ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej deliktowej lub kontraktowej za szkody wyrządzone osobie trzeciej (w związku z prowadzeniem działalności lub posiadaniem rzeczy, za Produkt, za wykonane usługi) na sumę gwarancyjną nie mniejszą niż przedmiot zamówienia, obowiązującego przez cały okres realizacji zamówienia, zamiast zobowiązania do ubezpieczenia dodatkowo placu budowy i robót z tytułu szkód powstałych w związku z określonymi działaniami losowymi? Przedmiot zamówienia nie zobowiązuje oferenta do przejęcia placu budowy, a zakres umowy obejmuje wykonanie, dostawę, wstawienie i rozruch technologiczny urządzeń.
Odpowiedź:
§ 8 ust. 1 umowy otrzymuje brzmienie: „Wykonawca z wyprzedzeniem min. 3 dni zgłosi Zamawiającemu na piśmie gotowość do dostawy i rozpoczęcia prac montażowych. Zamawiający dokona protokólarnego przekazania placu budowy dla Wykonawcy.”