Wtorek, 07 lipca 2020, Estery, Metodego, Kiry

Zwierzęta w mieszkaniu

PIESEK, KOTEK CZY RYBKA

 

Jak podaje „Wikipedia”, czyli encyklopedia internatów, zwierzęciem domowym nazywa się takie zwierzę, które trzymane jest w domu lub mieszkaniu dla zaspokojenia potrzeb emocjonalnych człowieka, jako zwierzę towarzyszące człowiekowi lub jako swoista ozdoba czy też atrakcja mieszkania. Zwierzę domowe traktowane jest zwykle przez domowników jako pupil lub członek rodzinnego stada.

zw1

 

Zwierzę to nie zabawka. Jeśli ktoś się już decyduje na czworonożnego, albo skrzydlatego współlokatora, musi liczyć się z wszelkim konsekwencjami tego faktu. Będzie miał do czynienia z żywą istotą, która wymaga nie tylko pełnej miski i opieki, w tym również weterynaryjnej, lecz także wychowania oraz kontaktu z nami, ludźmi, w formie wspólnej zabawy, czy choćby spaceru. Często dokonuje się szybkiego zakupu ślicznego szczeniaczka, który wyrasta na dorosłego psa i z czasem przestaje być familijną atrakcją. Rodzina kłóci się, kto ma go wyprowadzać, a nie osiągając konsensusu, puszcza zwierzaka luzem, w najlepszym wypadku zakładając mu kaganiec i obrożę, żeby wiadomo było, że do kogoś należy i nikogo nie pogryzie. Najczarniejsze scenariusze realizowane są w sezonie urlopowym, kiedy udający się na wakacje właściciele zwierząt, nie wiedząc, co z nimi począć, wystawiają je dosłownie na bruk. Bo niestety, to częściej pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, a nie odwrotnie.

Jest wiele dowodów na to, jak towarzystwo zwierzęcia domowego dobrze oddziałuje na człowieka, zaczynając już od najmłodszych lat. Dzieci, wychowujące się pod jednym dachem z psem, kotem, a nawet chomikiem, czy morską świnką, mają większe poczucie odpowiedzialności. Poprzez kontakt z „braćmi mniejszymi”, jak mawiał św. Franciszek,  uczą się szanować drugą istotę i uwzględniać jej potrzeby. Dorośli mają z kolei dobry pretekst, aby przez wspólny spacer z Azorem, czy Reksem zażyć trochę ruchu, dotlenić się i poprawić krążenie.

Tzw. dogoterapia, to sprawdzona metoda w leczeniu wielu schorzeń wspomagająca rehabilitację ruchową oraz umysłową dzieci i dorosłych dotkniętych takimi chorobami, jak: autyzm, porażenie mózgowe, upośledzenie umysłowe czy niedowład kończyn. Poprzez terapię kontaktową, czyli zabawy, przytulanie i głaskanie psa, osoby dotknięte niepełnosprawnością dużo szybciej i dokładniej próbują wykonać  ćwiczenia.

Oczywiście decydując się na przyjęcie do rodziny zwierzęcia należy pamiętać, że w mieszaniach spółdzielczych wolno trzymać zwierzęta domowe, o ile nie zagrażają one zdrowiu oraz spokojowi współmieszkańców, a ich posiadacze przestrzegają wymogów sanitarno-porządkowych. Dlatego trzeba poważnie rozważyć, czy w naszym M-3 zamieszka dog arlekin, czy egzotyczne rybki, które też mogą dostarczyć wielu miłych wrażeń.

  zw2

 

W przypadku zwiększonej liczby przetrzymywanych zwierząt w mieszkaniu, zwłaszcza gdy ich nadmierny stan osobowy powoduje zagrożenie sanitarno-porządkowe dla otoczenia, na wniosek mieszkańców, Administracja może zdyscyplinować ich właściciela. Należy też pamiętać, że za wszelkie szkody spowodowane przez zwierzęta domowe w budynku, jego sąsiedztwie, a zwłaszcza na terenach zielonych, odpowiadają ich posiadacze. Od paru lat dobrą praktyką w osiedlach SM Pojezierze są specjalnie ogrodzone wybiegi dla psów. Od niedawna, stopniowo realizowany jest także program ochrony placów zabaw dla dzieci. Aby osiągnąć maksymalny efekt tych rozwiązań potrzeba jednak większej dyscypliny właścicieli czworonogów, a z tym już bywa różnie. Niestety, dominuje moda na agresywne amstafy, a nie złote rybki. Szkoda, bo zawsze może się zdarzyć, że w końcu rybka spełni jakieś nasze życzenie.

 

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.