Piątek, 24 maja 2019, Joanny, Marii, Zuzanny

Zmiany, jakie zaszły w otoczeniu

Nie trzeba drobiazgowych opisów, gołym okiem widać, jak bardzo zmienił się krajobraz spółdzielni. Mimo dość zaawansowanego wieku, wizualnie odmłodniała. Ten korzystny obraz przemian jest efektem przeprowadzenia projektów rewitalizacyjnych, które swym zasięgiem objęły m.in. tereny zielone, rekreacyjne oraz komunikacyjne.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, zarówno ze środków unijnych, jak i własnych, w spółdzielni wyremontowano ponad 45 tysięcy metrów kwadratowych chodników i dróg osiedlowych. W dobie powszechnego zagęszczenia samochodów, niezwykle istotne są dostępne miejsca postojowe. W minionej dekadzie wybudowaliśmy ich ponad 900.

Przemianie uległy obiekty sportowe. Pięć kompleksowo odnowionych boisk to obecnie w pełni profesjonalne miejsca do gry w piłkę. Również najmłodsi mają powody do radości, ponieważ przeobrażeniom poddano kilkanaście placów zabaw. Stanęły na nich nowe urządzenia oraz zainstalowano bezpieczne podłoża. Dzieci mogą się tam wspinać, huśtać, ślizgać i skakać bez obaw. Wygląd placów zabaw zmienił się diametralnie. Są barwne, nowoczesne i zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Bardzo duże zmiany zaszły w otoczeniu budynków. Z dofinansowanego projektu rewitalizacji zrekultywowano 120 tysięcy metrów kwadratowych terenów zielonych. Powstały na nich gustownie zaprojektowane klomby oraz skwerki ze starannie wkomponowaną roślinnością i efektownie ułożoną kostką brukową. Na osiedlach przybyło kilkadziesiąt nowych latarni oraz prawie pół tysiąca ławek, z których chętnie korzystają mieszkańcy.

Modernizacja objęła również to, co niewidzialne dla oka, ale co stanowi krwiobieg spółdzielni. To sieć kanalizacyjna i deszczowa. W ramach poprawy infrastruktury sanitarnej zasobów SM „Pojezierze” wyremontowano ponad 2 tysiące metrów sieci kanalizacyjnej i deszczowej. W kilku przypadkach było to połączone z przebudową dróg dojazdowych do budynków mieszkalnych, gdzie oddzielono chodniki od jezdni. Dotyczy to głównie bloków po nieparzystej stronie ulicy Pana Tadeusza.

Łączna wartość projektów rewitalizacji osiedli „Pojezierze” i „Kormoran”, na które złożyło się ponad 200 różnego rodzaju działań, wyniosła 16 milionów złotych. Unijne dofinansowanie sięgnęło prawie 5 mln. Zapraszamy do naszej galerii.

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.