Czwartek, 22 kwietnia 2021, Leona, Kai, Heliodora

Zmiany, jakie zaszły w budynkach, czyli windy piwnice i klatki schodowe

Termomodernizacja wszystkich spółdzielczych budynków zakończyła się w 2008 roku. W pokryciu kosztów dociepleń była pomocna przekraczająca dwa miliony złotych premia termomodernizacyjna, którą spółdzielnia pozyskała z budżetu państwa. Jednak docieplenia stanowiły zaledwie część niezbędnych do wykonania działań, których wymagały spółdzielcze zasoby, zwłaszcza że niektóre budynki mają już prawie 60 lat.

fot. R. Chodor, A. Stachurski

Starzejącej się substancji było potrzebne dużo więcej niż zwykłe malowanie klatek schodowych czy częściowe remonty wind. Instalacje wodno-kanalizacyjne były wysłużone, zaś piwnice straszyły koszmarnym wyglądem. Kompleksowa modernizacja wewnątrz budynków stała się koniecznością.       Niemniej ani opłaty na fundusz remontowy, ani wygospodarowane pieniądze nie były w stanie pokryć ogromnych potrzeb remontowych. Dlatego spółdzielnia aplikowała po fundusze unijne. Szansę stwarzał Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013. Od chwili podpisania umów, w ramach humanizacji w latach 2011-2013, spółdzielnia wykonała ponad pół tysiąca różnego rodzaju zadań budowlanych. Był to ogrom prac, który zrealizowano zaledwie w 2,5 roku.

W naszych budynkach znajduje się łącznie 151 dźwigów osobowych. W połowie lat sześćdziesiątych poprzedniego stulecia, kiedy wznoszono pierwsze wieżowce, zamontowane w nich windy mogły uchodzić za nowoczesne. Jednak XXI wiek stawia wyższe wymagania, a więc wyeksploatowane urządzenia należało wymienić. Nowe windy są większe, bardziej estetyczne i energooszczędne. Posiadają elektroniczne panele sterowania, cyfrowe wyświetlacze pięter, rozsuwane drzwi oraz monitoring.

W ramach unijnego programu humanizacji wymieniono 87 wind. Po zakończeniu unijnych projektów kontynuujemy zadanie ze środków własnych. Do końca 2019 roku wszystkie wieżowce w naszej spółdzielni będą już miały nowe windy.

Zmienił się również wygląd piwnic w spółdzielczych budynkach. Na posadzkach ułożono gres, otynkowano ściany, zainstalowano oświetlenie sterowane czujnikami ruchu, a drzwi do komórek lokatorskich zostały wymienione na stalowe. Obecnie piwnice są widne, schludne i można wejść do nich bez obaw. Od 2006 roku spółdzielnia kompleksowo zmodernizowała piwnice w 115 budynkach mieszkalnych, w tym w 92 z pomocą unijnego dofinansowania.

Kolejna przestrzeń, która w ostatniej dekadzie zmieniła się na korzyść, to klatki schodowe. Po kompleksowej modernizacji, podobnie jak piwnice, zyskały nowy wygląd i jakość. W niskich blokach na schodach oraz podestach ułożono praktyczny gres. W wieżowcach posadzki zostały przykryte pastelowymi wykładzinami z PCV. Odnowiono ściany, a także wymieniono poręcze przy schodach. Oświetleniem sterują czujniki ruchu. Takie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne, bowiem przekłada się na niższy pobór energii elektrycznej, zwłaszcza że tradycyjne, energochłonne żarówki zostały wymienione na ledowe. Większość klatek zyskała również nowe drzwi wejściowe. Udogodnieniem, które chwalą sobie mieszkańcy, są specjalne „pastylki”, które po zbliżeniu ich do domofonu automatycznie otwierają drzwi. Zainstalowano nowe domofony, również z alfabetem Braille'a ułatwiające dostęp osobom niewidomym i niedowidzącym. Łącznie w ostatniej dekadzie kompleksowo wyremontowano przeszło pół tysiąca klatek schodowych. Pozostałe, podobnie jak piwnice, zmienią swój wygląd do końca 2022 roku.

To jednak niecały zakres zmian, jakie zaszły i zachodzą wewnątrz budynków. Obszar mniej widoczny, ale również wymagający ingerencji, stanowią piony wodno-kanalizacyjne. Część naszych zasobów została już wyposażona w nowe instalacje. Ukończenie wymiany we wszystkich budynkach planowane jest do roku 2024.

W ramach projektów unijnych w 6 budynkach zlikwidowaliśmy piecyki gazowe, natomiast w 11 zrobiliśmy to we własnym zakresie. W ich miejsce wykonano instalacje ciepłej wody użytkowej. Wymieniono również instalacje wody zimnej oraz piony kanalizacyjne. Płynące z tego korzyści to przede wszystkim podniesienie bezpieczeństwa, a w konsekwencji poprawa komfortu zamieszkania. Ogółem z programu humanizacji spółdzielnia wykonała projekty o wartości prawie 40 milionów złotych. Unijne dofinansowanie wyniosło ponad 18 milionów.

 

 

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.