Sobota, 20 kwietnia 2019, Agnieszki, Czesława, Amalii

Z naszego archiwum

Ponieważ jest piątek z naszej szuflady wyciągamy kolejne archiwalne fotografie. Tym razem wybraliśmy część z tych, na których uwieczniona została ulica Żołnierska.

fot. Archiwum Muzeum W i M. J. Szcześniak

Jednym z obiektów charakterystycznych dla Olsztyna jest znajdująca się przy ulicy Żołnierskiej wieża ciśnień. To właśnie m.in. z jej szczytu kilkadziesiąt lat temu były robione zdjęcia dokumentujące rozwój tej części miasta, w której powstawała nasza spółdzielnia. Przez długi czas po wojnie ulica Żołnierska kończyła się na wysokości wieży i leżącej nieco wyżej po prawej stronie Jędrzejówki – gospodarstwa należącego do PKP. Dalej ciągnęły się tylko pola i pastwiska.

W XIX wieku wzgórze, na którym znajdowało się gospodarstwo nazywano Andreasberg, czyli Andrzejowa Góra. Nazwa pochodzi od Andreasa Ruhnau, który w latach 80-tych XIX wieku wzniósł na szczycie wzgórza pierwsze zabudowania. Jak dowodzą badania historyków na Andrzejowej Górze pochowano żołnierzy poległych w walkach o zdobycie Olsztyna. To właśnie od położonego na wzgórzu polowego cmentarza czerwonoarmistów ulica Żołnierska zyskała swoją nazwę.

Istniejąca dziś Żołnierska w swej dalszej części wytyczona została dopiero w latach 60-tych XX w. Sukcesywnie zapełniała się zabudową, której prym nadawały budynki „Pojezierza”. Puste pola między dzisiejszymi ulicami Piłsudskiego a Żołnierską, sfotografowane ze szczytu wieży ciśnień na początku lat 70-tych XX wieku, zamieniły się w osiedle „Kormoran”, jedno z dwóch należących do spółdzielni „Pojezierze”.

 

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.