Piątek, 24 maja 2019, Joanny, Marii, Zuzanny

Z fabryką, ale jeszcze bez stadionu

Tak na początku lat 70-tych XX wieku wyglądały tereny, na których dziś stoją m.in. budynki Spółdzielni Mieszkaniowej „Pojezierze”.

fot. Archiwum Muzeum W i M, J. Szcześniak

Na archiwalnej fotografii widać w tle kawałek dawnej al. Zwycięstwa i zabudowania należące do nieistniejącej już Anielskiej Górki. Obecnie prócz spółdzielczych bloków teren ten zajmuje Aquasfera, część Parku Kusocińskiego oraz stadion. Warto przy okazji przypomnieć, że decyzja o budowie stadionu właśnie tym miejscu zapadła ze względu na ówczesną propagandę. Otóż specjalnej delegacji z Warszawy, która przyjechała do Olsztyna, aby wybrać najlepsze miejsce do zorganizowania centralnych dożynek w 1978 roku, bardziej niż stadiony Warmii i leśny, spodobały się łąki przy fabryce opon. Ponieważ przy okazji dożynek można było pokazać w telewizji ówczesną chlubę przemysłu, jaką w północno-wschodniej Polsce stanowiła fabryka OZOS, w sąsiedztwie której dodatkowo powstawało nowoczesne osiedle SM „Pojezierze”.

Tak więc na grząskim i podmokłym terenie, przy współudziale wojska, robotników oraz rzesz społeczników, wyjątkowo pospiesznie, bo zalewie w pół roku wzniesiono stadion. Cały Olsztyn w tym czasie zamienił się w wielki plac budowy. Przebudowywano ulice, place, powstała hala Urania, amfiteatr, Park Czynu Partyjnego (dziś Kusocińskiego), zaś przez Łynę przerzucono most. Odnowiono także kilkaset budynków, a zburzono kilkadziesiąt. Niektóre, jak m.in. te z Anielskiej Górki, możemy oglądać już tylko na zdjęciach.

fot. J. Szcześniakfot. J. Szcześniak

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.