Środa, 20 czerwca 2018, Bogny, Florentyny, Bożeny

Spółdzielnie - zdolność do działania na rzecz zrównoważonej przyszłości

Tak brzmi tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości. Od lat pierwsza sobota lipca, jest świętem spółdzielców na całym świecie. To także i nasze święto.

Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości obchodzony jest od 1923 roku. Święto zostało proklamowane przez Międzynarodowy Związek Spółdzielców, jako doroczny festiwal mający na celu ukazanie solidarności spółdzielców i ich skuteczności działania. Każdego roku w pierwszą sobotę lipca, obchodzony jest dzień spółdzielczości. Ustanowiono też spółdzielczą flagę, która w siedmiu kolorach tęczy symbolizuje zróżnicowanie, a zarazem jedność ruchu spółdzielczego na świecie.


W Polsce po raz pierwszy świętowano Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości w 1925 roku.  Z tej okazji wybrano Centralną Komisję Obchodów Dnia Spółdzielczości, wydano ulotki, odezwy i plakaty, a spółdzielnie zorganizowały okolicznościowe pokazy i festyny. Obecnie, zgodnie z uchwałą Sejmu RP z 1995 r., w Polsce Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości obchodzony jest 1 lipca.

Na tegoroczne światowe obchody święta spółdzielców Międzynarodowy Związek Spółdzielców nie ogłosił tradycyjnego przesłania,  lecz rozesłał do organizacji członkowskich list. Podkreśla w nim, że tegoroczne hasło nawiązuje do proklamowanych przez ONZ Celów Zrównoważonego Rozwoju, zmierzających do tego, by do 2030 r. zlikwidowana została na Ziemi skrajna bieda, zwalczone wszelkie nierówności i powstrzymane zmiany klimatyczne.

Jak zauważa w swoim liście MZS, spółdzielnie są szczególnie predestynowane do włączenia się w realizację Celów, gdyż  wielokrotnie już udowadniały, że wspierają demokrację, walkę z wyłączeniem społecznym i działają z troską o swoje środowisko naturalne. Dzięki stosowaniu swoich zasad stanowią trwałe i funkcjonujące w zrównoważony sposób przedsiębiorstwa, wreszcie wspierają bezpieczeństwo zatrudnienia i godne warunki pracy oraz promują zaangażowanie na rzecz społeczności.

W Polsce ruch spółdzielczy ma długie i piękne tradycje, służące umacnianiu suwerenności.  Wpisuje się w nie też, a może zwłaszcza, spółdzielczość mieszkaniowa, w tym SM „Pojezierze”, która mimo iż niebawem „stuknie jej” sześćdziesiątka, przeżywa drugą młodość i jeszcze wiele długich, dobrych lat przed nią.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Pojezierze” jedna z najstarszych i największych w regionie, została założona przez garstkę zapaleńców we wrześniu 1957 roku. Rok później rozpoczęto budowę pierwszego domu.  Wkrótce zaczęły powstawać następne i przybywało członków spółdzielni. Do końca 1966 r. spółdzielnia posiadała już 1200 mieszkań. Obecnie SM „Pojezierze” osiągnęło wielkość powiatowego miasta, ponieważ liczy ok. 20 tys. mieszkańców, w tym ponad 10 tys. spółdzielców.

Z roku na rok poprawiają się standardy, a tym samym jakość życia w zasobach spółdzielni. Estetyczne, kolorowe elewacje budynków, znakomicie zadbane tereny zielone, wyremontowane alejki, zaciszne skwerki, nowoczesne place zabaw i odnowione boiska, to znak firmowy „Pojezierza”.

Te dynamiczne zmiany na lepsze, które zachodzą w spółdzielni, to efekt dobrych wyników finansowych, które od lat osiąga SM „Pojezierze”. Składa się na to, nie tylko racjonale zarządzanie, czy prowadzona działalność gospodarcza przez spółdzielnię, ale też dotacje unijne. SM „Pojezierze” jest liderem wśród spółdzielni mieszkaniowych w Polsce, jeżeli chodzi o wykorzystanie unijnych środków, a mamy apetyt na więcej. Nasza spółdzielnia jest zaliczana do jednej z większych, ale i najlepiej zarządzanych spółdzielni mieszkaniowych w kraju, o czym świadczą przyznawane nam ogólnopolskie nagrody.

Pod każdym względem staramy się, aby naszym mieszkańcom żyło się jak najlepiej. Dlatego prócz podnoszenia standardu i wygody życia, dbamy również o naszych seniorów. Do tradycji weszły już spotkania wigilijne i wielkanocne dla osób starszych organizowane przez naszą spółdzielnię. A prężne kluby osiedlowe służą nie tylko dzieciom czy młodzieży do rozwijania talentów. Są też chętnie odwiedzane przez seniorów, którzy spotykają się w nich na wieczorkach tanecznych czy innych formach aktywności.

To tylko drobne przykłady naszej działalności, przy okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości. Niewielki zarys tego, jak zaczynaliśmy i dokąd doszliśmy. Gdyby można  było określić krótko Spółdzielnię Mieszkaniową „Pojezierze”, brzmiałby to  - po prostu dobra spółdzielnia.

 

W tekście wykorzystano fragmenty materiałów dostępnych na stronie Krajowej Rady Spółdzielczej.
www.krs.org.pl

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.