Środa, 20 czerwca 2018, Bogny, Florentyny, Bożeny

Spółdzielnie muszą robić swoje

Spółdzielniom nigdy nie było łatwo. Teraz też nie jest. Rady nadzorcze i zarządy spółdzielni zmagają się nie tylko z problemami, jakie wynikają z ich podstawowej działalności. Spory polityczne, konflikty partyjne przenoszą się i wpływają na relacje między wszystkimi Polakami.

Pokłóciło się wiele rodzin, przyjaciół, sąsiadów. Zarządy i rady nadzorcze muszą dbać o interesy i wygodę wszystkich swoich mieszkańców. Wodę, gaz, prąd trzeba dostarczyć każdemu. Parkingu nie da się wydzielić tylko dla zwolenników „dobrej zmiany” albo dla jej przeciwników. Jedna trzecia Polaków ma swój dom w spółdzielczych zasobach i bez względu na sympatie polityczne chce mieszkać bezpiecznie i maksymalnie komfortowo.

Spółdzielnie mieszkaniowe zahartowały się w bojach i doskonale radzą sobie w każdych warunkach. Poprzednie rządy planowały likwidację spółdzielni i zrobiły wiele aby tak się stało. Co prawda „ciepła woda” dalej płynie także ze spółdzielczego kranu, ale opinię mamy zszarganą. Od dawna o spółdzielniach mówiono źle, wyłącznie źle. Dla równowagi działacze spółdzielczy wprowadzali różnymi sposobami do publicznej wiadomości pozytywne i prawdziwe informacje o tym, jak spółdzielnie znakomicie zarządzają swoim majątkiem.

Przez lata zdawało się, że to rzucanie grochem o ścianę. Nikt nie wiedział, czy uporczywe działanie w tym kierunku przyniesie oczekiwane rezultaty. Ogólnopolski Ranking Spółdzielni Mieszkaniowych jest jedną z inicjatyw służących naprawie wizerunku spółdzielni mieszkaniowych.

Ostatnio w wypowiedziach urzędników państwowych, a także w mediach i prasie nie słychać niechęci do spółdzielni mieszkaniowych. Co więcej, jest zapowiedź współpracy, a nawet nieśmiała pochwała dla ich gospodarności. Czy za słowami pójdą czyny? Zobaczymy. Jedno jest pewne. Spółdzielnie muszą robić swoje, nie oglądając się zbytnio na łaskawość rządu. Nie mogą też zrezygnować z prezentowania swoich dokonań i sukcesów. Dlatego po raz siódmy odbędzie się Ogólnopolski Ranking Spółdzielni Mieszkaniowych.

Powyższy tekst pochodzi z miesięcznika „Domy Spółdzielcze”. Jest relacją  z uroczystej gali, która odbyła się w kwietniu w Lidzbarku Warmińskim, podsumowującej szóstą edycję konkursu organizowanego przez redakcję „Domy Spółdzielcze”. W Ogólnopolskim Rankingu Spółdzielni Mieszkaniowych w 2015 roku SM „Pojezierze” zajęła II miejsce w kategorii spółdzielnie duże z przychodem z inwestycji.  O laury w rankingu ubiegło się ponad 40 spółdzielni mieszkaniowych z całego kraju. Nagrodzono kilkanaście najefektywniej pracujących.

Tegoroczna nagroda jest w sumie trzecią przyznaną SM „Pojezierze” przez redakcję „Domy Spółdzielcze”. W podobnych rankingach za rok 2010 zajęliśmy trzecie miejsce, a za 2011 rok, drugie. Statuetkę za rok 2015 odebrał podczas uroczystości w Lidzbarku Warmińskim, prezes SM „Pojezierze” dr iż. Wiesław Barański.

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.