Piątek, 24 maja 2019, Joanny, Marii, Zuzanny

Park Kusocińskiego na starych zdjęciach

Dziś, z cyklu archiwalnych prezentacji, zapraszamy na sentymentalną wycieczkę do Parku im. Janusza Kusocińskiego. Jeden z największych parków w Olsztynie usytuowany jest między ulicami Piłsudskiego, Głowackiego, Kołobrzeską i Leonharda. Choć stanowi teren gminy Olsztyn, leży w sercu naszej spółdzielni i służy też naszym mieszkańcom.

fot. J. Szcześniak, zbiór J. Piekarski

Na mapie Olsztyna z 1944 roku w rejonie, który dziś zajmuje park, są zaznaczone rozrzucone gospodarstwa rolne, dość liczne parcele oraz Kolonie Engelsberg, czyli Anielska Górka. Jej domy, z których kilka się jeszcze zachowało, były wzniesione wzdłuż dzisiejszej Alei Piłsudskiego. Część zabudowań zajmowała również tereny, na których później powstał park. Na archiwalnych fotografiach widać ich pozostałości w otoczeniu powstających bloków „Pojezierza”.

O tym, że miastu, a zwłaszcza rozrastającej się spółdzielni potrzebny jest park, włodarze Olsztyna zdecydowali na początku lat 70-tych XX w. Zgodnie z panującym ówcześnie obyczajem zagospodarowanie błotnistej przestrzeni odbywało się w ramach czynów społecznych. Dlatego z pierwotnej nazwy „Nad Jarem”, park został przemianowany na „Park Czynu Partyjnego”. Obszar gruntowaną rozbudowę przeszedł w drugiej połowie lat 70-tych, kiedy to Olsztyn przed dożynkami stał się wielkim palcem budowy i terenem prac porządkowych, które objęły też teren parku.

W niedzielę 21 maja 1978 roku setki mieszkańców Olsztyna pracowało tam przy zakładaniu trawników i wytyczaniu alejek. Obok, na bagnistym terenie, wznoszono wyjątkowo pospiesznie stadion OZOS na 20 tysięcy osób. 10 Września 1978 roku odbyły się na nim Dożynki Centralne z udziałem władz państwowych w tym Edwarda Gierka.

Prawdziwe tłumy zgromadziły się w parku 13 lat później. Teren nosił już wówczas nazwę Park im. Janusza Kusocińskiego. 6 czerwca 1991 r. papież Jan Paweł II odprawił tu mszę świętą, podczas historycznej wizyty w Olsztynie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii archiwalnych fotografii. Niektóre z nich nie są zbyt dobre technicznie, ale posiadają wartość historyczną, dlatego zdecydowaliśmy się je pokazać. Kilka też przypominamy z wcześniejszych publikacji.

 

fot. ze ziorów J. Piekarski

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.