Środa, 20 czerwca 2018, Bogny, Florentyny, Bożeny

Mija 25 lat od pielgrzymki Jana Pawła II do Olsztyna

Dokładnie 6 czerwca 1991 roku Ojciec Święty Jan Paweł II odprawił mszę świętą na błoniach przy stadionie Stomilu. Uczestniczyły w niej tłumy wiernych.

Papież przyleciał do Olsztyna dzień wcześniej. 5 czerwca papieski śmigłowiec wylądował na lotnisku w Dajtkach. Stamtąd Ojciec Święty udał się do seminarium duchownego Hosjanum na Redykajnach, gdzie spędził noc. Na ulicach przejeżdżającą kolumnę samochodów licznie witali olsztynianie. Na drugi dzień, nim odbyła się niezwykle uroczysta msza święta przy stadionie Stomilu, papież spotkał się z pacjentami i pracownikami szpitala dziecięcego w Olsztynie.

Olsztyn był na trasie czwartej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. W czasie jej trwania, w każdym odwiedzany mieście Ojciec Święty omawiał dekalog. Naszemu miastu przypadło przykazanie ósme  - Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. Podczas wygłoszonej homilii Ojciec Święty przypomniał, że tam gdzie prawa, jest jednocześnie wolność.

Niebieski krzyż,  który wówczas wieńczył papieski ołtarz, został posadowiony przy budującym się nieopodal ołtarza, kościele Matki Bożej Ostrobramskiej przy ul. Pana Tadeusza. Przypomnijmy, że prowadzona przez Braci Mniejszych Kapucynów parafia, została erygowana miesiąc przed pielgrzymką Jana Pawła II do Olsztyna.
Miejsce w którym papież odprawił mszę, zostało kilka lat później upamiętnione kamiennym obeliskiem.


Autorem archiwalnych zdjęć przedstawionych w galerii, upamiętniających chwile sprzed 25 lat był Arturo Mari

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.