Wtorek, 07 lipca 2020, Estery, Metodego, Kiry

Kurczą się zasoby wody

BĄDŹMY OSZCZĘDNI

Czy wiecie, że woda, która w 75 proc. zajmuje powierzchnię naszej planety, tylko w 3 proc. jest wodą słodką, nadającą się do spożycia? To niewiele. Dlatego trzeba ją oszczędzać, zwłaszcza że w dobie ocieplającego się klimatu kurczą nam się jej zasoby. Że wodę trzeba oszczędzać wiedzą wszyscy posiadający wodomierze w swoich mieszkaniach. Każdy z pewnością ma już swoje wypraktykowane i opatentowane sposobiki, ale może warto przypomnieć, jak to się robi najlepiej.

W kuchni, starajmy się nie myć naczyń pod bieżącą wodą, a do płukania używać wyłącznie zimnej. Jeśli używamy zmywarki, to włączamy ją dopiero, kiedy będzie kompletnie zapełniona, a jeśli nie jest to możliwe, ustawmy program, który pozwoli zużyć wodę adekwatnie do ilości brudnych naczyń.

Najwięcej wody zużywamy na czynnościach związanych z codzienną higieną. Pod żadnym pozorem nie namawiamy do ograniczenia tych praktyk, ale warto wiedzieć, że wzięcie prysznica jest tańszym rozwiązaniem niż kąpiel w wannie, podczas której zużywa się nawet do 150 litrów wody, a myjąc się pod prysznicem zaledwie 8 litrów na minutę. Łatwo wyliczyć, że 5-minutowy prysznic zużywa tylko 40 litrów wody. Jeśli już ktoś woli wannę, niech przynajmniej stara się zapełnić 1/3 jej objętości.

Skoro jeszcze jesteśmy w łazience, pamiętajmy, że oszczędniej będzie zakręcać kran w czasie takich czynności, jak namydlanie się, szorowanie zębów, golenie. Dobrym rozwiązaniem jest także zainstalowanie w kranach napowietrzaczy z ogranicznikiem strumienia. To oczywiste, że kapiące krany trzeba jak najszybciej naprawić wymieniając uszczelkę. Aż nie chce się wierzyć, ale kran kapiący z częstotliwością 1 kropla na sekundę,
 w ciągu roku spowoduje utratę ponad 11 tysięcy litrów wody.

Jeszcze ostatnia rada - nie wylewaj wody, jeśli możesz ją jeszcze wykorzystać do innych czynności przy sprzątaniu mieszkania, lub do podlania kwiatów. Te drobne, wydawać by się mogło, działania, przyniosą korzyści nie tylko dla naszego budżetu, lecz również w skali globalnej, dla całej ziemi. Bo pamiętajmy, słodka woda, to zaledwie 3 proc. zasobów naszej zielonej planety.

wod1

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.