Wtorek, 26 marca 2019, Emanuela, Larysy, Teodora

Jubileuszowa gala

W sobotę 14 października w olsztyńskiej filharmonii odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu 60-lecia Spółdzielni Mieszkaniowej „Pojezierze”. Wzięło w nich udział 500 zaproszonych gości: spółdzielcy, przedstawiciele władz samorządowych, środowisk duchownych, instytucji współpracujących z naszą spółdzielnią oraz pracownicy. W gali uczestniczyli wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki oraz członek zarządu województwa Marcin Kuchciński.

Założona w 1957 roku SM „Pojezierze” jest jedną nie tylko z największych, ale też najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w Polsce. W naszym województwie była pierwszym tego typu zrzeszeniem, które utworzyli młodzi ludzie. Dlatego w nazwie spółdzielni pierwotnie funkcjonowało określenie „młodzieżowa”.

W okolicznościowym przemówieniu prezes spółdzielni Wiesław Barański zaznaczył, że pomimo dojrzałego wieku, w ostatniej dekadzie, spółdzielnia wizualnie odmłodniała. Przyczynił się do tego ogromny zakres przeprowadzonych remontów, przez co zmienił się wygląd spółdzielczych zasobów, zarówno budynków jak i terenów zielonych. Pomocne w tym były fundusze unijne, w wykorzystaniu których „Pojezierze” zyskało pozycję lidera w kraju wśród spółdzielni mieszkaniowych. Prezes nawiązał też do opłat eksploatacyjnych, które w „Pojezierzu” dzięki dobrej ekonomii są obecnie niższe niż 15 lat temu.

Z kolei wojewoda w swoim wystąpieniu przypomniał, że historia spółdzielczości jest starsza niż historia „Pojezierza”. – Po trudnym okresie przemian dzisiaj spółdzielczość wkracza w nowy etap i w nowe możliwości. Jest piękną formą zrzeszania się i rozwijania przedsiębiorczości, aby osiągać wspólne cele, które osiąga „Pojezierze”, czego świadectwa mamy przechadzając się po ulicach Olsztyna – mówił Artur Chojecki.

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał pracownikom spółdzielni odznaczenia państwowe - Krzyże Zasługi oraz Medale Za Długoletnią Służbę.

 

Krzyże Zasługi nadawane są osobom spełniającym czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom. Mogą być też przyznane za ofiarną działalność publiczną, niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Dzielą się na trzy stopnie:  Złoty, Srebrny i Brązowy.

 

Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali: Agnieszka Fiedorowicz - za działalność na rzecz osób potrzebujących, oraz Rafał Miara - za działalność na rzecz honorowego krwiodawstwa.

 

 Medale Za Długoletnią Służbę przyznawane są za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych. Podobnie jak Krzyże Zasługi dzielą się na trzy stopnie: Złoty. Srebrny i Brązowy.

 

Złotymi Medalami Za Długoletnią Służbę, zostali odznaczeni: Zygmunt Atminis, Wiesław Barański, Roman Bączek, Roman Chodor, Roman Kłosek, Andrzej Mróz, Kazimierz Ponieważ, Wiesława Szysłowska, Wiesława Tańska, Janusz Zabielski.
Srebrne Medale za Długoletnią Służbę otrzymali: Leszek Czodrowski, Izabela Rynkiewicz, Wojciech Rynkiewicz, Ewa Sierota.
Brązowymi Medalami za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: Iwona Dobrzyńska, Krzysztof Szóstek i Rafał Wolański.
Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Budownictwa”, przyznaną przez ministra infrastruktury i budownictwa został wyróżniony wiceprezes ds. technicznych Andrzej Mróz.

Ceremonii dekorowania odznaczonych dokonał wojewoda.

Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego” otrzymał prezes SM „Pojezierze” Wiesław Barański. Odznakę przyznał Zarząd Województwa Warmińsko- Mazurskiego na wniosek Marszałka Województwa. Zaś wręczył ją laureatowi członek zarządu województwa Marcin Kuchciński. Wyróżnienie stanowi uhonorowanie szczególnych zasług położonych dla rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego, wykraczające poza obowiązki zawodowe oraz dokonania przynoszące wymierne korzyści mieszkańcom Warmii i Mazur

Za działalność społeczno- kulturalną Krajowa Rada Spółdzielcza przyznała SM „Pojezierze” „Złoty Laur Spółdzielczości”. Statuetkę odebrali Kazimierz Zakrzewski i Olga Mokra; obecny i była przewodnicząca rady nadzorczej spółdzielni.

Uroczystości uświetnił koncert filharmoników olsztyńskich i występ zespołu „Czerwony Tulipan”. Nie mogło też zabraknąć jubileuszowego tortu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z 60-tych urodzin SM „Pojezierze ”

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.