Niedziela, 25 sierpnia 2019, Ludwika, Luizy, Patrycji

Jesienny balkon

Czasy się zmieniły i mało kto już chyba kojarzy powody dramatycznego przesłania płynącego ze znanej piosenki Kabaretu Starszych Panów „Adios pomidory”, w wykonaniu Wiesława Michnikowskiego. Dzięki szklarniom pomidor stał się uprawą całoroczną i nie musimy się z nim żegnać razem z końcem lata. Mniej pachnący, mniej smaczny, ale jest. Co innego kwiaty w skrzynkach za oknem i na balkonach. Ich czas rzeczywiście powoli dobiega końca, ale nie traćmy nadziei; zawsze można liczyć na „złotą polską….”, a przede wszystkim na rośliny, które symbolizują nadciągającą jesień i dobrze się czują w jej scenerii. A więc nic straconego. Jest szansa, aby nasze kwiatowe ekspozycje czarowały swoim wdziękiem nadal i uprzyjemniały jesienne słoty aż do pierwszych przymrozków.

Co zatem zrobić, aby balkon był pełen kwitnących roślin? Po pierwsze, pamiętajmy o astrach. Mało który gatunek może zachwycić taką różnorodnością  kolorów. Astry występują w szerokim wachlarzu różów i filetów, są amarantowe, białe i kremowe. Ich pora już się zaczęła – możemy je spotkać na rynku i u ulicznych przekupek, możemy kupić gotowe sadzonki w sklepach ogrodniczych. Będą kwitły do końca września, choć podobno są odmiany, które potrafią cieszyć oko aż do listopada. Z jesienią doskonale radzą sobie złocienie, zwane również chryzantemami. To już nie są tylko białe kwiaty kojarzące się wyłącznie ze Świętem Zmarłych. Pojawiły się nowe odmiany, różnorodne pod względem kwiatostanu, jak i barwy. Nie zmienił się ich zapach, który mnie osobiście napawa lekkim smutkiem.

Co innego wrzosy. Liliowe kobierce, występujące w suchych i piaszczystych partiach lasu, stanowią jednoznaczną zapowiedź zmiany pory roku. Wrzosy doskonale sprawadzają się w donicach. Dobrze komponują się z iglakami, które coraz częściej goszczą na naszych balkonach. Więcej o możliwościach, jakie otwiera przed naszym domowym ogródkiem jesień, dowiecie się Państwo z fachowej literatury, wśród której warto raz jeszcze polecić  książkę Jarosława Raka „Balkonowe rośliny ozdobne” oraz nowszą pozycję – „Balkon pełen kwiatów” autorskiej spółki: Friedrich Straub i Dorothée Waechter.  

 jb1jb1

jb2jb3

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.