Czwartek, 22 kwietnia 2021, Leona, Kai, Heliodora

Jak bezpiecznie przetrwać burzę

Burze i wichury nękają nas coraz częściej i jak twierdzą naukowcy mogą stać się stałym elementem naszych uwarunkowań atmosferycznych, nie tylko latem. Dlatego warto pamiętać o elementarnych zasadach, których przestrzeganie zapewni bezpieczeństwo nam i naszym dobrom materialnym. Tych dwanaście praktycznych rad przypomni Państwu, co trzeba zrobić przed burzą i jak zachować się w trakcie burzy.

1.     W mieszkaniu i domu należy zamknąć wszystkie okna, na balkonie, tarasie i podwórku zabezpieczyć znajdujące się tam przedmioty.

2.     Wyłączyć sprzęt elektryczny, ponieważ anteny ściągają pioruny.

3.     Nie rozmawiać przez telefon komórkowy na otwartej przestrzeni, a najlepiej go wyłączyć, gdyż włączony wytwarza pole elektromagnetyczne, które może przyciągnąć pioruny.

4.     W czasie burzy lepiej zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu.

5.     Burzom towarzyszy często silny wiatr – nie należy parkować pod drzewami, rusztowaniami, reklamami, stalowymi konstrukcjami a szczególnie słupami energetycznymi.

6.     Burzę najlepiej przeczekać w domu. Jeżeli natomiast zastanie nas na otwartej przestrzeni – nie należy biec i chować się pod pojedynczymi, wysokimi drzewami, słupami itp.

7.     Jeżeli przeczekujemy burzę pod budynkiem, należy uważać by nie oprzeć o instalację odgromową (piorunochron).

8.     Przebywanie w wodzie podczas burzy (w kajaku, łódce czy też kąpiąc się) jest bardzo niebezpieczne, dlatego też, gdy widzimy nadciągające ciemne chmury należy jak najszybciej dotrzeć do najbliższego brzegu.

9.     Przebywając w górach podczas burzy
- unikać zagłębień terenu,
- usiąść ze złączonymi nogami na plecaku bez metalowych elementów lub karimacie co odizolowuje od ziemi a tym samych chroni przed rozchodzącymi się po niej od pioruna ładunkiem elektrycznym,
- zejść ok. 100 m poniżej grzbietu, na jego zawietrzną stronę – jest ona najmniej narażona na uderzenia piorunów,
- nie kłaść się.

10.  Zabezpieczyć się na wypadek braku wody pitnej - należy zgromadzić zapas wody, najlepiej przegotowanej - podczas ulewy i powodzi ujęcia wodne mogą zostać zalane, w dodatku wyłączenia prądu mogą spowodować przerwy w pracy pomp w zakładach wodociągowych, a więc brak wody w kranach.

11.  Przygotować latarki, świece i zapałki, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zgaśnie światło

12.  Sprawdzić stan apteczki pierwszej pomocy i zaopatrzyć się w niezbędne artykuły medyczne.

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.