Środa, 24 lipca 2019, Kingi, Krystyny, Antoniego

I RS VIII- 721

Pod taką sygnaturą zarejestrowano w Sądzie Powiatowym w Olsztynie pierwszy statut Spółdzielni Mieszkaniowej „Pojezierze” w Olsztynie. W najbliższy piątek 14 grudnia minie dokładnie 61 lat od tamtego wydarzenia.

Rocznica może wydawać się mało istotna, ale tylko pozornie. Statut jest najważniejszym dokumentem w oparciu, o który funkcjonuje spółdzielnia. Praktycznie dzień jego rejestracji, czyli 14 grudnia 1957 roku można traktować, jako formalną datę rozpoczęcia działalności przez, wtedy jeszcze Młodzieżową Spółdzielnię Mieszkaniową „Pojezierze”. Miesiąc później 14 stycznia 1958 roku została przyjęta w poczet członków Związku Spółdzielni Mieszkaniowych. „Pojezierze” było pierwszym, spółdzielczym zrzeszeniem nie tylko w Olsztynie, ale na Warmii i Mazurach. Przypomnijmy, że pierwszy zarząd spółdzielni wybrano na zebraniu założycielskim, które odbyło się 23 września 1957 roku. Zarząd utworzyli: prezes Mieczysław Mroczkowski, zastępca Czesław Rosiński i księgowy Eugeniusz Dziadak. Powołano również radę nadzorczą, do której weszli: Janusz Goszczyński, Waldemar Roszkowski, Jerzy Wołejko, Stanisław Pawlicki oraz Stefan Łuniewski, jako przewodniczący.

Pierwszego przewodniczącego Rady Nadzorczej SM „Pojezierze” pożegnaliśmy w ubiegłym miesiącu. Stefan Łuniewski (na zdjęciu) zmarł 14 listopada 2018 roku. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Dywitach.

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.