Sobota, 20 kwietnia 2019, Agnieszki, Czesława, Amalii

Dzień Flagi RP

Drugiego maja w Polsce obchodzimy Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji w sobotę, na Placu Jana Pawła II, odbędą się uroczystości upamiętniające to młode święto. Tego dnia na olsztyńskich ulicach z całą pewnością będzie dominował kolor biało-czerwony.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 wciągnięciem flagi na maszt oraz przemówieniem okolicznościowym władz samorządowych. Na placu przed  ratuszem na wszystkich będzie czekał biało-czerwony tort, a całość uświetni wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru De Novo. Dodatkową atrakcją będzie specjalne, biało-czerwone oświetlenie ratusza, które będzie można podziwiać w godzinach wieczornych.

Dzień Flagi ustanowił Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, którą Prezydent RP podpisał 16 marca 2004 roku. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają, jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej obok barw biało-czerwonych używane były także inne barwy. Barwy biała i czerwona po raz pierwszy, nieoficjalnie, zostały uznane za barwy narodowe w pierwszą rocznicę uchwalenie pierwszej polskiej konstytucji - 3 maja 1792 roku. Manifestujący w ten dzień byli przepasani biało-czerwonymi szarfami, kolory nawiązywały do herbu Królestwa Polskiego - Białego Orła na czerwonym tle.

(źródło: www.olsztyn24.com)

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.