Środa, 24 lipca 2019, Kingi, Krystyny, Antoniego

Cena śmieci ostro w górę?

Jak donoszą olsztyńskie media Urząd Miasta w Olsztynie zaprezentował nowe stawki za śmieci. Według projektu uchwały od 1 kwietnia za śmieci segregowane mielibyśmy zapłaci w mieście nie jak dotychczas 9,80 zł od osoby, a 18 zł. A więc ponad 80 procent więcej. Natomiast cena za odpady niesortowane ma wzrosnąć z 14, 41 zł aż do 36 zł.

Tak wysoki wzrost stawek należałoby rozpatrywać wyłącznie w kategoriach niesmacznego, primaaprilisowego żartu z mieszkańców, jednak niestety nie jest to żart, a ponura rzeczywistość. Rażący, naszym zdaniem, projekt wzrostu cen urzędnicy uzasadniają m.in. zwiększonymi kosztami funkcjonowania Zakładu Gospodarki Komunalnej w Olsztynie, na które rzutują czynniki zewnętrze. Rozwiązaniem najprostszym jest sięganie do kieszeni podatnika, jeśli brakuje pieniędzy, zamiast wdrażać racjonalną gospodarkę, żeby miejskie spółki mogły funkcjonować bez zwiększonego dotowania ich przez mieszkańców. Tym oto sposobem, w prawej kieszeni zostaną nam zaoszczędzone pieniądze na rocznym zamrożeniu podwyżki cen prądu, a z lewej, wydamy więcej na śmieci. Bilans wypadnie na niekorzyść śmieci, a przede wszystkim domowego budżetu.

Dlaczego? Bardzo proste. O ile możemy poszukać oszczędności korzystając z prądu i siedzieć prawie po ciemku, albo ograniczyć używanie urządzeń elektrycznych, o tyle w przypadku śmieci stawka jest narzucona. Przemnażając ją przez liczę osób w danym mieszkaniu, miesięczna kwota wzrostu opat idzie w dziesiątki złotych. Co w tym jest  jeszcze krzywdzące?

Otóż to, że właśnie zostali ukarani wszyscy, którzy wzorcowo segregowali odpady, zarówno z powodu niższej stawki za wywóz śmieci, jak i ze względu na ekologię. Według informacji ratusza przytaczanej w olsztyńskich mediach, pomimo, że aż 92 procent mieszkańców Olsztyna deklaruje zbiórkę odpadów w sposób selektywny „parametry te nie są osiągane, co wymusza dodatkowe nakłady na ich wyselekcjonowanie”.

Widać urzędnicza pamięć została dotknięta pewnym syndromem amnezji, gdyż okresowe kontrole śmietników prowadzone na terenie SM „Pojezierze” przez ratuszową komisję, wykazały, że nasi mieszkańcy segregują śmieci prawidłowo.

Teraz wszystko w rękach olsztyńskich radnych. Projekt uchwały dotyczący nowych stawek za śmieci zostanie poddany pod głosowanie na sesji Rady Miasta 23 stycznia.

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.