Środa, 20 czerwca 2018, Bogny, Florentyny, Bożeny

Akt oskarżenia za przywłaszczenie wody

Poznaliśmy treść aktu oskarżenia, który przeciwko mieszkańcowi SM „Pojezierze” skierowała do Sądu Rejonowego w Olsztynie Prokuratura Rejonowa Olsztyn Południe. Licznikowy racjonalizator będzie się tłumaczył przed Sądem  za przywłaszczenie wody.

Przypomnijmy. „Pomysłowy” mieszkaniec osiedla „Kormoran” przerobił nielegalnie w swoim mieszkaniu instalację, zatrzymując liczniki na wodę. Dzięki temu przez wiele miesięcy korzystał za darmo z wody. Oszustwo wyszło na jaw dzięki zdalnej analizie odczytu liczników. Pracowników spółdzielni zastanowiło, że w mieszkaniu zamieszkałym przez trzy osoby, nie wykazywane jest choćby najmniejsze zużycie wody często przez kilka tygodni z rzędu.

Po naszej interwencji sprawą zainteresował się prokurator, który odwiedził mieszkanie w towarzystwie biegłego z dziedziny wodomierzy i instalacji hydraulicznych. Na miejscu stwierdzono nielegalną przeróbkę instalacji wodociągowej przed wodomierzami. Biegły jednoznacznie stwierdził, że „usprawnienia” dokonane przez właściciela mieszkania pozwalały na zatrzymanie liczników wodomierzy przy jednoczesnym poborze dowolnej ilości wody. Sprytny racjonalizator wprawdzie własne liczniki w mieszkaniu skutecznie zatrzymywał, ale licznik główny  (budynkowy) pracował cały czas i wykazywał zużycie wody również w tym mieszkaniu. Efekt tego był taki, że za wodę zużytą przez teraz już oskarżonego, zapłacili jego sąsiedzi. Kwoty te były wykazane w rozliczeniach jako „woda niezbilansowana”.

Mieszkaniec został oskarżony o przestępstwo, polegające na (tu cytat): „w okresie od 16 stycznia 2013 r. do 12 lipca 2015 r. w Olsztynie przy ul. Wyszyńskiego po uprzednim przerobieniu instalacji doprowadzającej ciepłą i zimną wodę do lokalu mieszkalnego a także po ingerencji w działanie łopatek wodomierzy dokonał zaboru w celu przywłaszczenia wody na łączną sumę strat 10 983,85 zł. działając na szkodę Spółdzielni Mieszkaniowej Pojezierze w Olsztynie, tj. o przestępstwo z art. 278 & 1 kk”.

Rozprawa odbędzie się 9 sierpnia 2016 r. o godz. 11.00 w sali 131 w Sądzie Rejonowym przy ul. Dąbrowszczaków 44 w Olsztynie.

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.